Wydawnictwa i publikacje

Stowarzyszenie  LGD Między  Odra  a  Bobrem  w  Zaborze prezentuje następujące wydawnictwa dotyczące obszaru działania LGD. Dla zainteresowanych wydawnictwa dostępne są bezpłatnie w Biurze LGD oraz w siedzibach urzędów gmin członkowskich. Zapraszamy !!!

"Tu powinieneś spędzć swój urlop"

Folder  informacyjny  Stowarzyszenia  Lokalna  Grupa  Działania  Między  Odra  a  Bobrem  w  Zaborze.  Podano  w  nim  podstawowe  informacje  o  obszarze  11  gmin  należących  do  stowarzyszenia,  dane  teleadresowe  urzędów  gmin  oraz  krótkie  informacje  o atrakcjach  każdej  z  gmin.

"Zabytki, obrazy historii tych ziem"

Folder  poświęcony  zabytkom  znajdującym  się  na  terenie  działania  LGD.  Obszar  ten posiada  wiele  zabytkowych  budowli  sakralnych  ale  również  dawnych  dworów  i  pałaców  oraz  innych  budowli.  W zakresie  budowli  sakralnych  mamy  tutaj  przykłady  kościołów  drewnianych,  murowanych  z  cegły  i  kamienia, wybudowanych  w  różnych  wiekach z  których  większość  jest  użytkowana  do  dnia  dzisiejszego.  Wiele  został  poddanych  gruntownym  remontom,  ze  środków  Unii Europejskiej  w  ramach  programu  PROW  na  lata  2007-3013.  Również  dwory  i  pałace  są  w  większości  użytkowane,  chociaż    wiele  czeka  na  restaurację.  Najciekawsze  obiekty  sa  zaprezentowane  w   folderze  z  krótkim  rysem  historycznym.

"Pieszo, konno, rowerem, kajakiem"

Wydawnictwo  prezentuje  najciekawsze  i  najatrakcyjniejsze  miejsc  wypoczynku  na  terenie  11  gmin  członków  Stowarzyszenia.  Pomimo  że  na  obszarze  działania  nie  ma  zbyt  wielu  naturalnych  zbiorników  wodnych,  to  również  tutaj  można  odpocząć  na  jeziorami.  Wszystkie  te  miejsca  znajdują  się  w  folderze.  W  samym  tytule  folderu  zawarto  zakres  możliwych  form  wypoczynku  na  naszym  terenie. W  krótkich  opisach  zawarto  informacje  o  zakresie  usług  świadczonych  przez  obiekty  turystyczne,  gospodarstwa  agroturystyczne  oraz  przedstawiono  inne  ciekawe  miejsca  związane  z  aktywną  turystyka.  Folder  zawiera  dane  teleadresowe  wszystkich  obiektów.

"Życie naszych przodków"

Pierwszy,  monotematyczny,  folder  poświęcony  skansenowi  w  Ochli.  Złożoność  obszaru  na  którym  działa  LGD,  wynika  z  jego  położenia  na  styku  kultur  Śląska,  Łużyc  oraz  obszaru  zachodniej  wielkopolski,  co  przekłada  się  na  różne  formy  architektury  mieszkalnej  i  gospodarczej,  czego  przykłady  znajdziemy  w  Muzeum  Etnograficznym  w  Ochli.  W  muzeum  znajdują  się  przeniesione  z  różnych  wsi  obiekty  zagród  wiejskich,  obiektów  użytecznych  jak  młyn, kuźnia, szkoła,  oraz  narzędzi  i  sprzętu  gospodarczego  z  tego  regionu.  Znajduje  się  tutaj  również  bogata  kolekcja  strojów,  wyposażenia  domów.   W  informatorze  podano  również  wykaz  ścieżek  edukacyjnych  oraz  wykaz  niektórych  imprez  organizowanych  przez  muzeum.

"Dawna fabryka amunicji w Krzystkowicach"

Drugi,  monotematyczny,  folder  w  którym  opisano  jedno  z  najbardziej  tajemniczych  miejsc  na  terenie  działania  Stowarzyszenia,  a  mianowicie  dawną  niemiecką  fabrykę  amunicji  w  Krzystkowicach,  będących  dzisiaj  częścią  Nowogrodu  Bobrzańskiego.  Jest  to jeden  z  dwóch  tego  typu  obiektów  w  Polsce  (drugi  znajduje  się  w  okolicach  Bydgoszczy).  Jest  to  teren  35  km2,  porośnięty  lasem,  na  którym  znajduje  się  ok.  400  obiektów  budowlanych  związanych  z  tą  fabryką.  Niektóre  z  nich  są  w  całości  wylane  z  betonu  inne  zbudowane  z  cegieł.  Niesamowite,  wręcz  jakby  z  innego  świata  są  widoki  wśród  drzew  np.  obiektów  elektrociepłowni  wznoszących  się  na  wysokość  5  pięter.  Teren  należy  do  Nadleśnictwa  w  Krzystkowicach  i  można  go  zwiedzać  za  ich  zgodą  w  towarzystwie  przewodnika.