Małe projekty

Na jaki cel?

• Podnoszenie świadomości społeczności lokalnej, w tym poprzez organizację szkoleń i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i warsztatowym, dla podmiotów z obszaru objętego LSR;
  • Podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej na obszarze objętym LSR, w tym poprzez:
  1. udostępnienie urządzeń i sprzętu komputerowego, w tym urządzeń i sprzętu umożliwiającego dostęp do Internetu,
  2. organizację imprez kulturalnych, rekreacyjnych lub sportowych.
  • Rozwijanie aktywności społeczności lokalnej, w tym poprzez:
  1. promocje lokalnej twórczości kulturalnej z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa, w tym kulturowego, historycznego lub przyrodniczego,
  2. kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów,
  3. kultywowanie języka regionalnego i gwary,
  4. kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła.
  • Rozwijanie turystyki lub rekreacji na obszarze objętym LSR, w tym przez:
  1. utworzenie lub zmodernizowanie bazy informacji turystycznej oraz stron internetowych, przygotowanie i wydanie folderów oraz innych publikacji informacyjnych dotyczących obszaru objętego LSR,
  2. budowę, odbudowę lub oznakowanie małej infrastruktury turystycznej, w szczególności punktów widokowych, miejsc wypoczynkowych lub biwakowych, tras narciarstwa biegowego lub zjazdowego, szlaków wodnych, szlaków rowerowych, szlaków konnych, ścieżek spacerowych lub dydaktycznych.
  • Zachowanie, odtworzenie, zabezpieczenie lub oznakowanie cennego lokalnego dziedzictwa krajobrazowego i przyrodniczego, w szczególności obszarów objętych poszczególnymi formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000.
  • Zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, w tym przez:
  1. odbudowę albo odnowienie lub oznakowanie budowli lub obiektów małej architektury wpisanych do rejestru zabytków lub objętych wojewódzką ewidencją zabytków,
  2. odnowienie dachów lub elewacji zewnętrznych wpisanych do rejestru zabytków lub objętych wojewódzką ewidencją zabytków,
  3. remont lub wyposażenie muzeów,
  4. remont lub wyposażenie świetlic wiejskich.
  • Inicjowanie powstawania, przetwarzania lub wprowadzania na rynek produktów i usług opartych na lokalnych zasobach, tradycyjnych sektorach gospodarki lub lokalnym dziedzictwie, w tym kulturowym, historycznym lub przyrodniczym, albo podnoszenie jakości tych produktów.
  • Wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w celu poprawienia warunków prowadzenia działalności kulturalnej lub gospodarczej, z wyłączeniem działalności rolniczej.

Jakie warunki muszą być spełnione?

Pomoc może być przyznana, jeżeli:

• Operacja będzie realizowana na obszarze objętym LSR oraz będzie zgodna z LSR,
  • Operacja będzie realizowana w zakresie określonym dla „Małych projektów"
  • Operacja jest uzasadniona ekonomicznie (w tym pod względem jej kosztów),
  • Całkowity planowany koszt operacji (łącznie z wkładem własnym) wynosi co najmniej 4,5 tys. zł, lecz nie więcej niż 100 tys. zł.
  • Operacja nie będzie finansowana z udziałem innych środków publicznych, z wyłączeniem przypadków współfinansowania:
  1. z Funduszu Kościelnego lub
  2. ze środków własnych jednostek samorządu terytorialnego
  • Operacja będzie realizowana w nie więcej niż 2 etapach.
  • Jej zakończenie i złożenie wniosku o płatność ostateczną nastąpi w terminie 2 lat od daty zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 roku.
  • Płatność ostateczna będzie obejmować nie mniej niż 25% łącznej planowanej kwoty pomocy.

Kto może ubiegać się o pomoc?

Beneficjentem mogą być:

• Osoby fizyczne, pełnoletnie, które są obywatelami państwa członkowskiego UE, zamieszkują na obszarze objętym lokalną strategią rozwoju (LSR), lub wykonują działalność gospodarczą na tym obszarze;
  • Osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym gminy, kościoły, fundacje, stowarzyszenia, które posiadają siedzibę na obszarze objętym LSR lub prowadzą działalność na tym obszarze.

Ile można otrzymać i w jakiej formie?

• Pomoc na operacje w ramach „Małych projektów" przyznawana jest w formie refundacji części kosztów niezbędnych do realizacji projektu poniesionych nie wcześniej niż w dniu, w którym został złożony wniosek.
  • W przypadku kosztów ogólnych (koszty ogólne – do 10% kosztów kwalifikowalnych) poniesionych nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2007 roku.
  • Refundacji podlega nie więcej niż 70% kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta.
  • Limit pomocy w przypadku „Małych projektów" na 1 beneficjenta wynosi 100 tys. zł w ramach PROW 2007-2013, przy czym wysokość pomocy przyznanej na realizację 1 projektu nie może być wyższa niż 25 tys. zł.